podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Belize - wiza, ambasady, przepisy

Belmopan     
belize
Belize - podróże Do BelizeBelize - mapa krajuBelize - spis artykułów i galeriiBelize - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeBelize - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaBelize - szczepienia, zdrowie, poradyBelize - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROBelize - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOBelize - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie w czasie pobytu. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 20 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości 14 USD od osoby, na którą składają się opłata klimatyczna (4 USD) i stawka graniczna (10 USD).
Informacje dla kierowców
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Nie jest wskazane podróżowanie samocho­dem nocą. W żadnym wypadku, szczególnie w nocy, nie należy się zatrzymywać w celu udzielenia pomocy kierowcom stojących przy drodze pojazdów. Warto pamiętać, że w Belize nie ma pomocy drogowej, a stacje benzynowe i telefony publiczne są nieliczne.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń.


Przepisy celne
Nie ma szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie są wy­dawane zezwolenia na wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej, a próba ich wywozu wiązać się może z surowymi karami, nawet z aresztowaniem. Na wywóz okazów flory i fauny potrzebne jest zezwolenie CITES – konwencji o międzynarodowym obrocie zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest stosunko­wo duże, szczególnie częste są napady i kradzieże. Nie należy nosić biżuterii i zegarków oraz trzymać w widocznych miejscach
rzeczy wartościowych (kamery itp.).
Przydatne informacje
• Bankomatów jest niewiele. Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w miej­scowych bankach.
• Szczegółowe informacje o kraju można uzyskać na stronach internetowych:
www.travelbelize.org, (www.belize.gov.bz oraz www.embajadadebelize.org).


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w San José (Kostaryka) akredytowany jest również w Belize.

Konsulat Honorowy RP w Belize City
Konsul honorowy Emil Argüelles (języki: hiszpański, angielski)
35 New Road, P.O. Box 1846, Belize, Central America
tel.: (00-5012) 230 088
fax: (00-5012) 236 403
e-mail: belizelawyer@hotmail.com